Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekwalifikowanie środka trwałego do inwestycji

02 grudnia 2020 | Rachunkowość | Bartłomiej Kurylak

Naturalnym aspektem życia firmy, jest to, że zmienia się jej sytuacja biznesowa, a tym zasady prowadzenia bieżącej działalności operacyjnej. Może okazać się, że środki trwałe, które dotychczas były niezbędne, stają mniej potrzebne mimo, że wciąż, nadają się do użytkowania. Bartłomiej Kurylak biegły rewident, współzałożyciel Polskiej Grupy Audytorskiej

 

Szczególnie teraz, w okresie pandemii, obserwujemy takie sytuacje. Na przykład spółka handlowa ze względu na problemy ze zbytem towarów zmniejsza zakres działalności i przestrzeń magazynową, w konsekwencji czego jedna z hal dotychczas zajętych stoi pusta wraz z wyposażeniem w postaci regałów i sprzętem, takim jak wózki widłowe. Inny przykład to spółka informatyczna zatrudniająca wielu specjalistów, która przechodzi w większości na tryb pracy zdalnej. W takiej sytuacji większa część przestrzeni biurowej, będącej własnością firmy, jest nieużywana do podstawowej działalności operacyjnej i można by ją wynająć, osiągając dzięki temu dodatkowe dochody lub czekając na wzrost wartości sprzedać po jakimś czasie.

Zaprzestanie używania

W przypadku, gdy spółka zaprzestaje używać środka trwałego do podstawowej działalności i zamierza uzyskiwać z niego pożytki w inny sposób, możemy mówić o przekwalifikowaniu środka trwałego do inwestycji. Należy zaznaczyć, że absolutna większość sytuacji związanych z przeniesieniem środka trwałego do inwestycji dotyczy nieruchomości i one posłużą jako przykład w tym opracowaniu. Jednak zasady tu opisane dotyczą także innych środków trwałych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości, za inwestycje uważa się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11828

Wydanie: 11828

Spis treści

Forum Parkietu i Rzeczpospolitej

Nieprzypisane

Zamów abonament